Sosyal Medya Hesaplarımız

NTV Seçime Doğru

NTV Seçime Doğru

Noterden onaylı belediye projesi. Çekmeköylüler rahat edecek…

Kira önemlidir. Bir kişi eli dara düştüğünde yemesinden, gezmesinden, alışverişinden kesebilir. Ama ne yapar ne eder ev sahibine kirasını vermeye çalışır. Bu bir dik durma meselesidir. Başkanlığım dönemimde ve sonrasında kirasını ödeyemediği için çok müşkül durumlara kalan anneler aradı beni. İşini kaybetmiş, babalar aradı beni. Tüm bunlar beni çok etkiledi. Özellikle dar gelirliler için bu kira meselesinde ne yapabilirim diye düşündüm. Öte yandan ev sahipleri de alamadıkları kiralardan dolayı muzdarip, kimi sadece kira geliriyle geçiniyor. Dolayısıyla çift taraflı bir sorun bu.

Sonra bir sosyal yardım olarak belediyenin bunu yapabileceğine karar verdim. Teknik olarak araştırdım, bunda bir engel bulunmuyor. Zaten belediyeler nakdi ve ayni yardım yapıyorlar.

Şimdi bu projenin amacı özellikle dar gelirli kesim. O yüzden bir eşik düzey belirleyeceğiz. Biz senaryomuzu aylık kirası 1.200 TL’nin altındakiler için belirledik. Hedefimiz Çekmeköy’de 5.000 kiracı. Bu projeden faydalanmak isteyen hemşerilerimiz, belediyeye gerekli belgelerle başvurusunu yapacak. Belediye araştıracak, çeşitli göstergelerden yola çıkarak başvuranları önceliklendirecek. Böylece bu kişilerin her ay kirasının yarısı belediye tarafından ödenecek. Bu durum ev sahipleri açısından da bir sigorta niteliği taşıyacak.

Çekmeköy Belediyesinin bütçesi bu projeyi hayata geçirmeye yeterli. Sadece şu örneği vereyim, son 3 yılda belediye birimlerinden özel kalem müdürlüğünün aldığı pay %2,4; peki son 3 yılda sosyal yardım işler müdürlüğünün aldığı pay kaç %5. Çekmeköy’ün 2019 bütçesi 270 milyon olarak planlandı. Bütçenin %7,7’sini ayırdık mı, bu proje hayata geçiyor. Önemli olan bütçenin dağılımında ve harcamalarında etkinliği sağlamak. Tasarruf yapmak önemli, kaynaklar kısıtlı. Ama Çekmeköylülere götürülecek hizmetlerde tasarruf yapmadan, tasarruf yapmak lazım. Tasarrufu makam arabalarında yapacağız, tasarrufu bütçeyi daha etkin yöneterek yapacağız. Ve yaptığımız tasarrufu da Çekmeköylülere bu ve benzeri projelerle yansıtacağız. Onların daha yaşanılabilir bir Çekmeköye kavuşmaları için…